دوشنبه1402/8/8

17:02:2

139

هیئت نمایندگان جمهوری اسلامی ایران حاضر در نشست شورای مدیریت استاندارد سازی اسمیک در عربستان؛

استاندارد ها باید با مشارکت حداکثری کشورها، ذینفعان و متخصصین تدوین شوند تا مورد اقبال قرار گیرند

هیئت نمایندگان جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی دکتر مهدی اسلام پناه ریاست محترم سازمان ملی استاندارد ایران در بعد از ظهر اولین روز نشست اجلاسیه موسسه استاندارد سازی و اندازه شناسی کشورهای اسلامی که در ۳۰ اکتبر ۲۰۲۳ در عربستان برگزار گردید، در شورای مدیریت استاندارد سازی اسمیک شرکت نمودند.
در این جلسه رویه فعالیت های فنی اسمیک در حوزه استاندارد سازی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
از موارد مهم مورد بررسی ساختار و فرمت مدارک و مستندات تهیه شده توسط اسمیک (از جمله استاندارد ها بود) که با مشارکت و اظهار نظر نمایندگان ایرانی مورد بررسی دقیق قرار گرفت.
موضوع دیگر مورد بررسی شیوه بکار گیری و اتخاذ استانداردهای تدوین شده توسط اسمیک به عنوان استانداردهای ملی و منطقه ای بود. از دیگر عناوین مطروحه در این نشست ضوابط توزیع و فروش استاندارد های تدوین شده توسط اسمیک در موضوعات مختلف بود.
دکتر اسلام پناه در این جلسه با تاکید بر این نکته مهم که ضمانت اقبال و بکارگیری استاندارد ها در کشورهای عضو مشارکت همه ذینفعان و کشورها در کلیه مراحل تدوین است، اضافه نمودند که استاندارد ها باید حاصل اجماع خبرگان، ذینفعان و متخصصین باشند.
وی با اشاره به این نکته که اگر ساختار کمیته های فنی بگونه ای طراحی گردند که فقط تعداد محدودی از کشورها یا ذینفعان در تهیه محتوای استاندارد مشارکت داشته باشند، این اشتباه استراتژیک پیامدی بجز عدم اقبال در پی نخواهد داشت. علاوه بر این ایشان به جامعیت، بروز بودن، شفاف بودن، اولویت محور بودن  کاربردی بودن و حتی شیوه نگارش حرفه وفنی و مطلوب استاندارد ها، به عنوان کلید موفقیت در اقبال کشورها برای اتخاذ و بکارگیری مشترک و عادلانه از آن تاکید نمودند.